Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Terorizam". Rad ima 22 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Ako tekst koji se nalazi ispod nije čitljiv (sadrži kukice, znakove pitanja ili nečitljive karaktere), molimo Vas, prijavite to ovde.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati ovde.
Terorizam
Motivi i motivacija terorizma nisu uvek političke naravi. Povodi često mogu doći i s drugog mesta. Zapitajmo se šta, recimo bombaše-samoubice, podstiče na delovanje, jer oni nakon svog napada umiru i ne mogu 'uživati' u posledicama svog čina? Svet u njima vidi usamljene fanatike, što oni us tvari nisu. U Islamu, kao glavnom primeru, religija i država spojeni su u jedno. Muslimanima je car bog, a državni vladar njegov namesnik na zemlji, tako da je i neprijatelj države, naravno, državni i verski neprijatelj. Teško je objasniti islamski pogled na svet razvijen u kontaktom sa zapadom, a protiv njega, ali možemo slobodno reći kako oni vide zapad kao neprijatelja, Evropljane i Amerikance kao dekadentne osobe i moralne bezbožnike čiji uticaj treba minimalizovati svim raspoloživim sredstvima. Stoga se i javljaju tzv. šehide, samoubice koji učestvuju u islamskom džihadu, a kojima je po tom učestvovanju zagarantovano mesto u Džennetu. Dakako, tim činom ujedno podižu ugled svojih porodica i obezbedjuju im novčanu pomoć. Religija, kao što vidimo, utiče na terorističko delovanje, ali ne religija kao takva, već religijski duh spojen s nekim drugim ciljevima.
Americi i Europi predstoji velik posao ako žele odstraniti uzroke terorizma, a tu neće biti dovoljno – a zapravo je i upitno – vojno poraziti talibanski režim u Afganistanu, nego će morati pomoći i u modernizaciji i demokratizaciji islamskih država. Inače će se u školskim udžbenicima i dalje govoriti kako muslimani moraju međusobno biti lojalni, a ostali nevernici njihovi su neprijatelji.
Terorizam je vrlo ružna činjenica na čije pitanje treba dati odgovor. Ali, je li uzvraćanje silom legitimna reakcija na, ionako zbog te iste sile izazvan, terorizam. Lanac nasilja neće se prekinuti konačnim, ultimativnim nasiljem. Može se prekinuti jedino ako neko odluči ne primenjivati silu i iskreno uđe u dogovore koji će se postizati na miran i civilizovan način. To je ideal. No, nabrojite mi, ako možete, primjere mirnog rješavanja političkih sukoba…
Strtuktura terorističke organizacije
Sam pojam izveden je iz pojma teror. To je ''način borbe pojedinaca, političkih skupina i organizacija protiv postojećih društveno-političkih poredaka i političkih sistema zasnovan na primeni organizovanog nasilja: atentati, ubijanje predstavnika država i političkih sistema, vladajućih klasa, napadi na društvena dobra, sabotaže i drugo.'' U dosl
...............................NAMERNO UKLONJEN DEO TEKSTA.................................
ice, sabotaže,… No, treba reći kako je o terorizmu kao vrlo složenoj društvenoj pojavi, teško govoriti. Za potrebno višeslojno razmišljanje trebalo bi izdvojiti puno vremena, uporedno istraživati iz više oblasti i kritički se osvrtati na subjektivne i objektivne tekstove koji dodatno komplikuju posao. Jedno je, međutim, sigurno: terorizam je prisutan ovde i sada i opasniji je i krvaviji nego ikad pre. Osvrnimo se kratko na njegov istorijski razvoj.
Terorizam je neraskidivo vezan uz politiku pa možemo reći da je star koliko i sama politika. Naravno, u svom se izvornom obliku razlikuje od onog kakvog ga imamo danas, kao i svaki politički poredak u kojem ga prepoznajemo. Prvim poznatim teroristima smatraju se Asirci koji su otrovom mazali zidove neprijateljskih utvrda, poznati teroristi bili su i vladari Rimskog carstva; u srednjem veku znamo za Robespierrovu 'vladavinu terora' po kojoj je terorizam i dobio ime. No, terorizmom kao činom nepravedne i nedopuštene agresije služio se velik broj vladara kroz istoriju kako bi došli na vlast ili se na njoj zadržali. Veliko širenje terorizma dogodilo se već u 19. veku kad su se terorizmom počeli služiti pristalice anarhizma u zapadnoj Evropi, Rusiji i Americi, nastojeći atentatom ukloniti osobe na vodećim pozicijama u upravljanju državom. Novija istorija poznaje i primere terorizma kojemu zahvalnost za svoju nzavisnost duguju Izrael, Kipar, Kenija i Alžir, budući da su politički pokreti tih zemalja primenjivali terorizam protiv kolonijalnih vlasti.
...
--------------------OSTATAK TEKSTA NIJE PRIKAZAN. CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU.---------------------
MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL:
besplatniseminarski.net Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.besplatniseminarski.net, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!